O motocyklu

Bydgoski Motocykl Ratunkowy

Projekt jest wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Ratunkowego i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, a jego zadaniem jest jak najszybsze dotarcie do osób potrzebujących pomocy medycznej i odciążenie tradycyjnych zespołów ratownictwa medycznego.

Motocykl marki  SUZUKI V-STROM 1000 został przystosowany do pracy jako motoambulans
i wyposażony w profesjonalny sprzęt medyczny. Kierowcami będą odpowiednio wyszkoleni ratownicy medyczni. Motocykl ratunkowy, będzie dysponowany do zdarzeń w miejscach publicznych, szczególnie
w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Motoambulans będzie utrzymywany w gotowości od wiosny do jesieni, od świtu do zmierzchu.

Dzięki swojej zwrotności i szybkości może on pojawić się na miejscu wypadku zdecydowanie wcześniej niż ambulans, a szczególnie w warunkach zatłoczonej aglomeracji miejskiej. Czasy jakie osiąga motocykl są praktycznie nieosiągalne dla pojazdów samochodowych, a pierwsze minuty po wypadku, określane mianem platynowych są krytyczne dla przeżycia i zmniejszenia stopnia kalectwa u poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Motoambulans z załogą dwuosobową może służyć również do wsparcia zabezpieczania imprez masowych. Tego typu rozwiązanie jest bardzo popularne w krajach zaliczanych do cywilizowanych i znakomicie sprawdza się w warunkach miejskich. Także w Polsce sezonowo uruchamiane są motoambulanse finansowane przez organizacje pozarządowe i sponsorów jak np. w Katowicach, Gdańsku, Olsztynie, Rybniku czy Warszawie. Naszym zdaniem sprawdzi się także w Bydgoszczy, największej aglomeracji województwa kujawsko – pomorskiego.

1-DSC_0402Kilka istotnych informacji o motocyklu:

Jest to Suzuki DL1000 V-Strom

Moc 100KM

Przyspieszenie 0-100km/h <4s

Masa „na sucho” 207kg

Wyposażenie będzie pozwalało na prowadzenie większości medycznych czynności ratunkowych, ponieważ w trzech kufrach będziemy mieli do dyspozycji:

– AED

– Zestaw do intubacji

– Alternatywne metody udrożnienia dróg oddechowych

(LAM, Combitube, zestaw do ratunkowej konikopunkcji)

– Tlen, maski i nebulizatory

– Respirator i worek samorozprężalny

– Zestaw leków zespołu P

– Sprzęt do zabezpieczenia dostępu donaczyniowego i doszpikowego

– Materiały opatrunkowe, w tym sprzęt do tamowania krwotoków

– Kołnierze ortopedyczne

– Krótkie szyny do unieruchomienia kończyn

1-DSC_0406Poszukujemy sponsorów

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zabiega, aby w 2017 r. motoambulans był finansowany ze środków budżetowych, natomiast ze szkodą dla lokalnej społeczności byłoby nie uruchomienie go jeszcze w tym roku.

Dlatego zwracamy się z wielką prośbą o wsparcie od strony finansowania kosztów utrzymania projektu Bydgoskiego Motocykla Ratunkowego.

Dzięki uprzejmości darczyńców motocykl został już przystosowany do pełnienia funkcji motoambulansu i wyposażony w sprzęt medyczny, a odpowiednio przeszkoleni kierowcy-ratownicy medyczni są już gotowi aby udzielać pomocy. Zwracamy się z wielką prośbą o wsparcie od strony finansowania kosztów utrzymania naszego projektu.

Wszytskich chcących wspomóc nas projekt prosimy o kontakt:

tel. 668 804 599, 601 307 286

e-mail: biuro@ptr.wspr.bydgoszcz.pl

Ze swej strony proponujemy umieszczenie informacji o darczyńcy na naszej stronie internetowej
oraz umieszczenie logo sponsora na motoambulansie lub pomoc w przeszkoleniu w zakresie pierwszej lub kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Prosimy o wnikliwe zapoznanie się z prośbą i zachęcamy do kontaktu z nami. Bardzo liczymy na wsparcie, ponieważ uruchomienie w Bydgoszczy motoambulansu z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie.

 

 

Adrian